رشد و توسعه فردی عمومی

7 روش عالی برای خوب درس خواندن و مطالعه موثر

1
خواهشمندیم برای پسندیدن ویدیوها ورود به سایت یا ثبت‌نام کنید
7 عادت خوب برای بهتر درس خواندن و مطالعه موثر
7 عادت خوب برای بهتر درس خواندن و مطالعه موثر

اگر می‌خواهید به طور موثر درس بخوانید و مطالعه بهتری داشته باشید، چه برای امتحانات مدرسه یا آزمون‌های دانشگاه‌ و چه برای گسترش دانش شخصی، شما نیاز به یکسری عادتهای خوب یادگیری دارید. در این مطلب می‌خواهیم 7 روش عالی برای خوب درس خواندن رو یاد بگیریم. قطعا این مهارتها برای مطالعه صحیح، روشهای علمی بسیار خوبی هستند. در واقع شما در زمان کم مطالعه بهتری خواهید داشت.

 

1. آماده‌سازی محیط برای خوب درس خواندن

آماده‌سازی محیط برای خوب درس خواندن
آماده‌سازی محیط برای خوب درس خواندن

اگر به دنبال متدهای موثر برای بهبود مطالعه‌ و یادگیری‌ هستید، در این مطلب ما چند روش مبتکرانه برای افزایش درک و یادگیری به شما آموزش خواهیم داد. اما قبل از معرفی این تکنیک‌های فوق‌العاده اول باید یک کار انجام بدید؛ اینکه حتی قبل از مطالعه کتاب محیط مناسبی برای درس خواندن فراهم کنید. محیط شما به اندازه‌ تکنیکی که استفاده می‌کنید مهم است.

تصور کنید که در یک محیط شلوغ و پر سروصدا مطالعه می‌کنید؛ این عوامل حواس‌پرتی، شما رو از یادگیری دور میکنند. تمرکز، حفظ اطلاعات و پردازش مطالب پیچیده تبدیل به کاری سخت میشه.

در یک موقعیت اشتباه مهم نیست که استراتژی‌هاتون چقدر موثره.

قبل از شروع به مطالعه محیطتون رو آماده کنید. یک اتاق خلوت پیدا کنید و از یک میز تمیز و مرتب استفاده کنید. گوشیتون رو بزارید داخل کِشو یا جایی که نتونید اون رو ببینید. اگه مایل به درس خواندن با موسیقی هستین از یک موزیک ملایم استفاده کنید. هر عامل مزاحمی میتونه بهره‌وری شما رو کاهش بده. پس یک محیط آرام و ساکت برای خودتون پیدا کنید. از این طریق می‌تونید از وقت و انرژی‌تون نهایت استفاده رو برین.

 

2. پوشیدن لباس مناسب

پوشیدن لباس مناسب برای درس خواندن
پوشیدن لباس مناسب برای درس خواندن

مورد دیگه‌ای وجود داره که قبل از مطالعه باید درست بشه. به لباس‌هایی که می‌پوشید فکر کنید. آیا با شلوار راحتی یا لباس خواب مطالعه می‌کنید؟ شما تنها نیستید، خیلی از افراد کارهایی مثل درس خواندن رو با راحت‌ترین و گشادترین لباس‌هاشون انجام میدن. شما ممکنه احساس راحتی و آرامش داشته باشید، اما در حال مطالعه هستین و قرار نیست بخوابید یا تلویزیون تماشا کنید.

اگه میخواید موقع درس خواندن بهتر تمرکز کنید بهتره لباس مناسب بپوشید.

مغز شما به صورت ناخودآگاه توسط پیوندها اداره میشه. هر پیوند یک ارتباط ذهنی و عاطفی بین دو فرد یا ارتباط فرد با اشیا و مکان‌ها است. برای مثال مغز شما رختخواب رو با خواب پیوند میده. هروقت که به رختخواب میرید مغزتون شروع میکنه به احساس خواب آلودگی. چرا؟ چون یک ارتباط قوی بین خواب و تخت شما وجود داره. مغز شما در هر جنبه از زندگی پیوندهای عمیقی ایجاد میکنه، مثل لباسهاتون.

لباس‌های راحتی که برای خواب می‌پوشید استراحت و راحتی رو برای ذهن تداعی میکنه. از طرف دیگه لباس‌هایی که سر کلاس درس می‌پوشید با مطالعه، فعالیت و عملکرد در ارتباط است. پس اون لباس‌ها ذهن رو در حالت فعال‌تری قرار میدهند. در نتیجه قبل از درس خواندن لباس‌هاتون رو عوض کنید، لازم نیست کت‌وشلوار یا لباس بیرون بپوشید، فقط لباس خوابتون رو عوض کنید.

 

3. روش تکرار مطالب با فاصله

روش تکرار مطالب با فاصله
روش تکرار مطالب با فاصله

خب شما یک محیط مناسب رو فراهم کردین و جوری که انگار سر کلاس هستین لباس پوشیدین. حالا وقت یک مطالعه خوب است. اما از کجا باید شروع کنید؟ بهترین استراتژی‌ها برای خوب درس خواندن چیست؟

تکرار با فاصله یک تکنیک منعطف بر اساس شواهد علمی است. بسیاری از دانش‌آموزان معمولا حجم زیادی از اطلاعات رو یکباره به مغزشون وارد میکنن؛ اما این کار یک روش ناکارآمد برای یادگیری است. شما بیشتر اطلاعاتی که در مغزتون جمع کردین رو فراموش می‌کنید، چون مغز به دو چیز مهم برای یادگیری نیاز داره: زمان و تکرار.

روش تکرار با فاصله، مطالبی که باید مطالعه کنید رو در بازه زمانی طولانی‌تری توزیع می‌کند.

با زمان دادن، شما میتونید حجم زیادی از اطلاعات رو درک کنید، تمرین کنید و به یاد بیاورید. بسیاری از تکنیک‌های مطالعه از فاصله و تکرار برای بهبود یادگیری استفاده میکنن که یکی از معروف‌ترین اونها سیستم لایتنر است.

استفاده از سیستم لایتنر دو مزیت دارد:

 1. شما همه‌ی تعریف‌ها رو یاد می‌گیرید
 2. این اطلاعات در مغز شما تثبیت میشه.

 

4. تکنیک مطالعه موثر به روش SQ3R

تکنیک مطالعه موثر به روش SQ3R
تکنیک مطالعه موثر به روش SQ3R

لایتنر به شما کمک می‌کنه اصطلاحات، مفاهیم و اطلاعات رو به خاطر بسپارید؛ اما روش لایتنر همیشه بهترین استراتژی نیست. فرض کنید که باید یک فصل از کتاب رو فردا امتحان بدین. شما وقت کافی برای درست کردن کلی فلش کارت ندارید. وقتی زمانتون کمه چه عادات مطالعه‌ای برای یادگیری موثرتره؟ روش sq3r یک تکنیک مناسب برای این نوع تکالیفه. این کلمه اختصاری در واقع پنج جزء کلیدی درک مطلب رو توصیف می‌کنه.

 1. ابتدا مطلبی که می‌خواهید یاد بگیرید رو یه روخوانی کنید. عنوان‌ها رو بخوانید تا بفهمید متن به طور کلی در مورد چیه.
 2. سپس چند سوال یادداشت کنید. همونطور که جزئیات متن رو میخونید این سوالات رو در ذهنتون نگه دارید.
 3. در مرحله سوم طوری مطلب رو مطالعه کنید که انگار به سوالات مرحله دوم پاسخ میدهید.
 4. سپس خلاصه‌ای کوتاه از متنی که خوانده‌اید را بنویسید. این قسمت مهمترین مرحله‌‌ روش sq3r است. چون خلاصه برداری شکاف‌های اطلاعات شما رو مشخص میکنه. با شناسایی این شکاف‌ها  میتونید به مرحله‌ی پنجم که آخرین مرحله‌ است برید.
 5. مرور مطالب خوانده شده، اصلاح خلاصه‌ها، پاسخ به سوالات جا مانده و مراجعه به منابع دیگر در صورت نیاز.

به وسیله‌ی روش sq3r می‌تونید از پس هر درسی بربیاید. حالا از یک کتاب زیست شناسی گرفته تا یک متن داستانی. این 5 مرحله‌ی ساده رو اجرا کنید تا قدرت درک شما بهبود پیدا کنه.

 

5. نقشه‌ ذهنی

نقشه‌ ذهنی
نقشه‌ ذهنی

چه تفاوتی بینِ یادگرفتن و حفظ کردن وجود داره؟

بسیاری از دانش آموزان قبل از امتحان تا جایی که میتونن مطالب رو حفظ میکنند. اونها مغزشون رو پر از مفاهیم میکنند، اما روز امتحان گند میزنند. چرا؟ چون اونها مطالبی که تو مغزشون چپوندن رو درک نکردند. نقشه‌ ذهنی درک شما از موضوعاتی که می‌خواید یاد بگیرید رو گسترش میده. این تکنیک، ارتباطاتی ایجاد می‌کنه و رابطه‌ی بین عبارات، اصطلاحات و مفاهیم رو برجسته می‌کنه. با درک چگونگی ارتباط بین این اصطلاحات، درک کامل‌تری از کل موضوع پیدا می‌کنید.

برای ساخت نقشه‌ ذهنی به یک کاغذ بزرگ سفید نیاز دارید. عنوان موضوع رو در مرکز بنویسید و اصطلاحات و مفاهیم مرتبط با آن را در اطرافش. حالا همان کار رو برای هریک از این کلمات انجام بدین. با گذشت زمان نقشه‌ ذهنی شما تبدیل میشه به یک شبکه‌ پیچیده‌ عبارات به هم پیوسته. هرچه درک بهتری از این شبکه داشته باشید، مطالعه بسیار بهتری خواهید داشت.

 

6. درس خواندن به روش یادگیری اجتماعی

درس خواندن به روش یادگیری اجتماعی
درس خواندن به روش یادگیری اجتماعی

شما ممکنه خوب درس خوانده باشید، اما فرایند یادگیری بسیار فراتر از اینه. یادگیری اجتماعی یک روش سرگرم کننده و موثر برای تثبیت اطلاعاتی که یادگرفتین است. بعد از مطالعه برای چند ساعت، یک دوست یا همکلاسی پیدا کنید تا باهاش صحبت کنید. با آنها در مورد چیزهایی که یاد گرفتین حرف بزنید و مفاهیم رو براشون توضیح بدین. تقریبا مثل اینکه دارین بهشون آموزش میدین.

یادگیری اجتماعی ممکنه مثل مطالعه نباشه اما در واقع یکی از بهترین روش‌های درس خواندن است.

وقتی شما مفاهیم رو برای دیگران توضیح میدین، دارین این اطلاعات رو در مغزتون تقویت می‌کنید. اما فقط این نیست، شما همچنین نارسایی‌های یادگیری‌تون رو کشف می‌کنید. آموزش یک مطلب به دیگران نشون میده که چه چیزهایی رو میدونید و چه چیزهایی نمیدونید.

 

7. ذخیره‌ اطلاعات؛ مهمترین بخش یادگیری

ذخیره‌ اطلاعات؛ مهمترین بخش یادگیری
ذخیره‌ اطلاعات؛ مهمترین بخش یادگیری

از بین تمام روش‌های این لیست هفتمین و آخرین روش مهمترینشونه. بعد از پرکردن مغزتون با اطلاعات و به اشتراک گذاشتن این اکتشافات با دوستتون، نیاز دارید که این اطلاعات رو در حافظه‌تون ذخیره کنید. عادات مطالعه‌ خوب و یادگیری اجتماعی حافظه شما رو بهبود میبخشه. اما موثرترین کار برای ذخیره‌ اطلاعات، یک خواب خوب شبانه است. بسیاری از افراد با خواب مثل دشمنشون رفتار میکنن و شب قبل از امتحان از چرخه‌ خوابشون غافل میشن. اگر فکر می‌کنید یک ساعت مطالعه‌ بیشتر بهتر از یک ساعت خوابیدن بیشتره، بهتره دوباره فکر کنید.

خوابیدن تلف کردن وقت نیست بلکه قسمتی حیاتی از فرآیند یادگیریه.

وقتی می‌خوابید مغز شما اطلاعات پراکنده حافظه‌ کوتاه مدت رو پردازش، و سپس به حافظه‌ بلند مدت انتقال میده. به همین دلیله که افرادِ شبِ امتحانی بیشتر چیزهایی که خواندن رو فراموش میکنن. اونها از خوابشون غافل میشن و مغزشون اطلاعاتی که یادگرفته رو به سرعت از دست میده. به عبارتی مهم نیست که روش مطالعه‌ شما چقدر موثره، اگر خواب کافی نداشته باشید حافظه‌تون درست کار نمی‌کنه.

خیلی ممنونم که تا انتهای مطلب با ما همراه بودین. خواهشمندیم در قسمت نظرات مهارتها و تجربیات خودتون رو در رابطه با عادتهای خوب مطالعه رو به اشتراک بزارید.

 

5 روش عالی برای پولدار شدن در سن نوجوانی (راهنمای قدم به قدم پول درآوردن برای نوجوانان)
لیست عادتهای بد | 10 عادت غلط و چگونگی تبدیل آنها به عادات خوب

کاربرانی که این ویدیو را لایک کردند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. روش هايي كه بيان شد خيلي خوب بود و واقعاجواب داد ممنون
  لطفاً ویدیو راجبع به روش های مطالعه و یادگیری بیشتر قرار بدید ممنونم

 2. سلام و خسته نباشید خدمت عوامل سایت
  تازه با این سایت آشنا شدم و بعضی ویدیو های شما عزیزان رو دیدم
  چقدر مطالب مفید و ارزنده ای دارید ، از اینکه میتونم از طریق سایت ویدیو های بیشتری ببینم خوشحالم، ممنون.

  • سلام جناب محمدی عزیز
   بسیار خوشحالیم که ویدیوها مورد استفادتون قرار گرفته. امیدواریم بتوانیم با تولید ویدیوهای خوب هرچه بیشتر رضایت شما رو به دست بیاریم.

 3. بسیار عالی هست من خودم هم مشاور کنکور هستم ولی نکته های خیلی ریزی رو میگفتید که حتی منم نمیدونستم

   • سلام طبق گفته شما تو این چند روز سعی کردن به داستان گوش کنم تمرکز کردم و تمام نوع فایل صوتی مثل اهنگ های ارامش بخش …….
    ولی خوابم نمیبره اینطوری نمیدونم اصلا حصله درس خوندن ندارم نمیدونم چی کار کنم راه حلی هست ؟