سبک زندگی موفق عمومی

فواید ورزش | چرا باید از همین امروز ورزش کردن رو شروع کنیم؟

0
خواهشمندیم برای پسندیدن ویدیوها ورود به سایت یا ثبت‌نام کنید
چرا باید از همین امروز ورزش کردن رو شروع کنیم
چرا باید از همین امروز ورزش کردن رو شروع کنیم

تا حالا از خودتون پرسیدید که فواید ورزش کردن چیه و وقتی ورزش می‌کنید چه اتفاقی در بدنتون میافته؟ مثل تغییرات فیزیک بدن، ماهیچه‌ها، مغز و قلب. در این مطلب می‌خواهیم به این سوالات پاسخ دهیم. گفته میشه که ورزش مثل یک اکسیر جادویی برای مغز عمل میکند. قطعا اگر دارویی همه مزایای ورزش کردن رو داشت، با ارزشترین داروی دنیا بود. حالا چرا ورزش کردن اینقدر برامون مفیده؟

یکی از عادتهای افراد موفق ورزش کردن است.

تا حالا از خودتون پرسیدین چرا؟ در کتاب قدرت عادت، نویسنده درباره رفتارهایی به عنوان عادات اساسی صحبت میکند. عادتهایی که اگر تمرین و تکرار بشن، همه زوایای زندگی ما رو تحت تاثیر قرار میدن. ورزش کردن یک عادت اساسیه که هرکسی که میخواد مدیریت شخصی رو در خودش پرورش بده، مرتب به باشگاه میره و ورزش میکنه.

یکی از عادتهای افراد موفق ورزش کردن است
یکی از عادتهای افراد موفق ورزش کردن است

همه شما فواید فیزیکی ورزش رو میدونید. سرحال به نظر میاید، وزن کم میکنید، خوش اندام میشید، عضله میسازید، و در کل به اندام مناسب میرسید. این تغییرات کاملا قابل مشاهده است، اما فواید ورزش کردن فقط ظاهری نیست. اکثر افرادی که ورزش میکنند خوشحالتر، با انگیزه و کمتر افسرده هستند. به همین خاطره که ورزش کردن به عنوان داروی معجزه‌گر نام گرفته و به عنوان یک درمان برای بیماریهایی مثل افسردگی، بی‌خوابی، آلزایمر و پارکینسون معرفی میشه. دلیلش اینه که وقتی ورزش میکنید بدن به طور طبیعی هورمون تولید میکنه. هورمون‌هایی مثل سروتونین، اندورفین و یک نوع پروتئین به نام فاکتور نورون‌زایی ترشح شده از مغز. هرکدام از این هورمون‌ها به شیوه خودشون استرس رو کاهش، فرد را سرحال، خواب را بهتر، یادگیری را تقویت و اعتماد به نفس را افزایش میدهند.

با ورزش کردن برای اولین بار یا بعد از یک وقفه طولانی، احساس نشاط بیشتری میکنید

چون با افزایش ضربان قلب، جریان خون و اکسیژن به مغز بیشتر میشود. این فرایند باعث میشه در مغز دوپامین آزاد بشه و انگیزه شخص بالا بره. اگر تا حالا احساس خستگی کردید و دوست نداشتید کاری انجام بدید، به دلیل کاهش دوپامین در بدنتون بوده. دوپامین مسئولیت ایجاد انگیزه، تمرکز و احساس رضایت‌مندی، هنگام دستیابی به موفقیت را به عهده دارد. دوپامین باعث میشه که کارهاتون رو با لذت بیشتری انجام بدید. پس اگر دچار کاهش دوپامین بشید انجام کارها براتون سخت میشه، چون انگیزه کافی برای انجام دادنشون رو ندارید. اما هر وقت که ورزش میکنید به طور مستقیم دوپامین خونتون رو افزایش میدید و به جای احساس خستگی و کسلی، انگیزه و انرژیتون رو بالا میبرید.

موقع ورزش کردن به طور مستقیم دوپامین خون بالا میرود که باعث افزایش انگیزه و انرژی میشود
موقع ورزش کردن به طور مستقیم دوپامین خون بالا میرود که باعث افزایش انگیزه و انرژی میشود

بیایید اول تاثیرات فیزیکی ورزش رو بررسی کنیم.

تاثیرات فیزیکی ورزش ممکنه در طول چند هفته اول مشخص نباشه. احتمالا یک ماه بعد از ورزش کردن تغییرات کمی قابل مشاهده باشد. به هر حال بعد از یک دوره تمرین و ورزش کردن، تغییرات بیولوژیکی اتفاق میافتند. مثلا چند هفته بعد از شروع تمرینات کاردیو، متوجه میشید که انرژیتون زیاد شده و این به خاطر افزایش متابولیسم و فعالیت میتوکُندری است.

یکی از تصورات اشتباه در مورد ورزش اینه که باعث کاهش وزن میشه، در صورتی که تمرینات ورزشی باعث عضله سازی میشه.

ماهیچه‌ها میتوکندری دارند و میتوکُندری انرژی آزاد میکند. میتوکُندری بخشی از سلول است که کربوهیدرات، چربی و پروتئین را به سوخت مورد نیاز ماهیچه‌ها تبدیل میکند. آزمایشات نشان داده 6 تا 8 هفته بعد از ورزش کردن، میتوکُندری در سلول‌ها تا 50 درصد افزایش پیدا میکند. با افزایش میتوکندری شما متوجه تغییرات در بدنتون میشوید. برای مثال به راحتی از سربالایی‌ها بالا میروید. کاری که قبلا براتون راحت نبود. بعد از یک ماه یا بیشتر ماهیچه‌هاتون بزرگتر و قویتر میشن. ممکنه خیلی واضح نباشه، اما وقتی تمرین میکنید، در ماهیچه‌هاتون احساس قدرت میکنید.

تمرینات ورزشی باعث عضله سازی میشود
تمرینات ورزشی باعث عضله سازی میشود

در این مرحله متابولیسم افزایش پیدا میکنه، چون سلول‌های ماهیچه‌ای انرژی بیشتری نیاز دارند، پس نیاز دارند کالری زیادی مصرف کنند. حتی وقتی ورزش نمیکنید عضله‌ها بیشتر از سلولهای چربی کالری میسوزونند. پس یک فرد ورزشکار حتی زمانیکه در حال تمرین نیست، فوایدش رو دریافت میکنه.

اگر شما به طور مداوم در یک دوره شش ماهه، روی تمرینات کاردیو تمرکز کنید، انتظار میره که 20 درصد افزایشِ VO2 MAX داشته باشد. Vo2 max معمولا به عنوان شاخص سلامت بدن استفاده میشه، که میزان توانایی بدن در انتقال اکسیژن به عنوان سوخت ماهیچه ها را اندازه گیری می کند. Vo2 max بالاتر نشون میده که شما میتونید در مدت زمان کوتاه تر، تندتر و سریع تر بدوید. پس اگر 20% افزایش vo2 max داشته باشید، نسبت به قتل 20% بیشتر میدوید.

Vo2 max بالاتر نشان میدهد که شما میتوانید در مدت زمان کوتاهتر، تندتر و سریعتر بدوید.
Vo2 max بالاتر نشان میدهد که شما میتوانید در مدت زمان کوتاهتر، تندتر و سریعتر بدوید.

همچنین ورزش منظم باعث افزایش سایز قلب و تقویت آن میشود.

هنگام ورزش با افزایش ضربان قلب خون بیشتری به قلب وارد میشود. این پروسه باعث تقویت عضلات قلب میشود و احتمال حمله قلبی کاهش میابد.این تغییرات تقریبا شش ماه بعد از ورزش منظم اتفاق میافتد. دقیقا همان موقع که تاثیرات فیزیکی هم مشاهده میشوند.

بعضی از تغییرات فیزیکی با چشم قابل تشخیص نیستند. مثل افزایش خون‌رسانی به مغز، که باعث میشود مغز بسیار بهتر کار کند، و در انجام کارها تمرکز بیشتری خواهید داشت.
همچنین ورزش باعث رشد سلولهای جدید مغز میشود، که یادگیری و حافظه را بهبود میبخشد. در طول تمرین اندورفین آزاد میشود تا با هر استرسی که دارید مقابله کند. اندورفین به عنوان هورمون‌های شادی شناخته میشوند. پس وقتی در بدنتون آزاد میشوند، حالتون بهتر میشه و احساس خوشحالی میکنید. در نتیجه هر احساس بدی که داشته باشید، با ورزش کردن از بین میرود. وقتی به طور منظم ورزش میکنید، بدنتان مقدار مشخصی اندورفین و دوپامین ترشح میکند و به این ترتیب در طول روز سرحال و پرانرژی خواهید بود.

از دیگر تاثیرات مثبت ورزش روی مغز داشتن خواب بهتر است.

بی‌خوابی و بی‌حوصلگی معمولا ناشی از افسردگی و اضطراب است. تمرینات ورزشی با آزاد کردن اندورفین و دوپامین در بدن باعث کاهش نشانه‌های افسردگی و اضطراب میشوند. این اتفاق نشانه‌های بی‌خوابی را از بین میبرد و شما خواب بهتری خواهید داشت. وقتی قبل از خواب ورزش میکنید، کاهش دمای بعد از ورزش در به خواب رفتنتون کمک میکند. همچنین ورزش کردن در هنگام عصر میتواند به خواب بهتر کمک کند.

وقتی قبل از خواب ورزش میکنید، کاهش دمای بعد از ورزش در به خواب رفتنتون کمک میکند
وقتی قبل از خواب ورزش میکنید، کاهش دمای بعد از ورزش در به خواب رفتنتون کمک میکند

بدن ما طبق یک ساعت بیولوژیک به نام ریتم شبانه روزی عمل میکند، و چون بی‌خوابی به دلیل اختلال ریتم شبانه روزی به وجود میاد، ورزش به ما کمک میکنه که ریتم شبانه روزیمون رو از طریق خواب خوب تنظیم کنیم.

در کوتاه مدت ورزش به دلیل ترشح هورمون اندورفین و تنظیم سروتونین، شما رو سرحال نگه میداره، و ترشح مداوم اعتماد به نفس شما رو افزایش میدهد. خیلی جالبه !!!، مگه نه؟؟؟ دلیلش اینه که وقتی ورزش میکنید، حتی زمانی که هیچ تغییر فیزیکی مشاهده نکردید، احساس بهتری نسبت به بدنتون دارید.

تصمیم برای داشتن بدنی سالمتر، و تلاش فعالانه برای رسیدن به اندامی ایده‌آل، تقویت اعتماد به نفس را به دنبال دارد، و وقتی تغییرات فیزیکی نمایان میشود، اعتماد به نفس شما به اوج میرسد. در حقیقت اکثر افراد برای بهبود زندگی شخصیشون و همچنین رسیدن به ذهنیت مثبت، ورزش میکنند.

ورزش به شما احساس ارزش میدهد

ورزش کردن باعث میشود نسبت به خودتون احساس خوبی داشته باشید، و اعتماد به نفستون تا حدی بالا میرود که جرات پیدا میکنید با دختر مورد علاقه‌تون (باخنده) ارتباط برقرار کنید و یا نمره‌هاتون بهتر بشه. و یا حتی پول بیشتری پس‌انداز کنید. چون کمتر به دکتر میروید و پول کمتری برای دارو پرداخت میکنید.

پس فهمیدیم که ورزش کردن برای سلامت جسمی و روحی مفیده، و فقط با 3 ساعت ورزش در هفته، طول عمر بیشتری خواهید داشت. و این زندگی طولانی‌تر به شما احساس خوشحالی و سرزندگی بیشتری میدهد.

 

داستان موفقیت بازی پرندگان خشمگین (Angry Birds)
آنچه باید درباره بیماری ویروس کرونای جدید (کووید-19) بدانید

کاربرانی که این ویدیو را لایک کنند، در اینجا نمایش داده می‌شوند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *