رشد و توسعه فردی عمومی

چطوری روی خودم سرمایه گذاری کنم؟ 5 روش سرمایه گذاری روی خود

4
خواهشمندیم برای پسندیدن ویدیوها ورود به سایت یا ثبت‌نام کنید
اگه شما روی خودتون سرمایه گذاری کنید هیچکس نمی‌تونه اون رو ازتون بگیره.
اگه شما روی خودتون سرمایه گذاری کنید هیچکس نمی‌تونه اون رو ازتون بگیره.

سرمایه‌گذاری پر از ریسکه؛ بازار سهام شاید سقوط کنه، بازار املاک می‌تونه به یک حباب تبدیل بشه و بترکه، و یا یک فناوری جدید ممکنه پیشرفت کنه و در عرض چند دقیقه سقوط کنه. این ماهیت سرمایه گذاریه، اما نه اگه شما روی خودتون سرمایه گذاری کنید، چون هیچکس نمی‌تونه اون رو ازتون بگیره. مهم نیست چه اتفاقی برای جهان بیفته، سرمایه‌گذاری‌ای که شما روی خودتون کردین بالاخره در آینده چند برابر سودش رو بهتون برمی‌گردونه. ما همیشه در مورد بازار سهام و املاک حرف می‌زنیم، اما به ندرت در مورد سرمایه‌گذاری روی خودمون صحبت می‌کنیم. اگه از کسانی که به لحاظِ مالی موفق هستند درباره‌ بهترین سرمایه‌گذاری‌هایی که کردن بپرسید، میگن که اون سرمایه گذاری روی خودشون بوده. بهترین سرمایه‌گذاریه وارن بافت، سرمایه‌گذاری در کوکاکولا نبود بلکه در یک دوره‌ی ارتباطیِ کارِنگی بود.

برای مدت‌ها دانشگاه به عنوان بهترین سرمایه گذاری که هرکسی میتونه روی خودش انجام بده به حساب میومد؛ اما در قرنِ 21 و عصر اینترنت، دیگه اینطور نیست. تقریبا همه‌ی اطلاعاتی که در دانشگاه‌ها وجود داره، توی جیبتونه. تمامِ کاری که باید بکنید اینه که گوشیِ هوشمندتون رو از جیبتون در بیارید و در مورد هر چیزی در گوگل جستجو کنید. توی این دنیای دیجیتالِ رقابتی، بیاید باهم بهترین راه‌هایی که می‌تونیم روی خودمون سرمایه‌گذاری کنیم و بهتر از دیگران عمل کنیم رو پیدا کنیم.

1. راه‌اندازی یک کسب‌وکار کوچک

راه‌اندازی یک کسب‌وکار کوچک
راه‌اندازی یک کسب‌وکار کوچک

می‌دونم ممکنه با خودتون بگید که راه اندازی کسب‌ و کار کجاش شبیه به سرمایه‌گذاری روی خوده؛ اما قبل از اینکه عجولانه نظر بدید صبر کنید بهتون توضیح بدم. هیچ راهی بهتر از این نیست که با تلاش برای ایجاد یک کسب و کار، روی خودتون سرمایه گذاری کنید. در روند کار اونقدر پیشرفت می‌کنید که الان حتی تصورشم نمی‌کنید.

مدیریت یک کسب ‌و کار خیلی کار سختیه. باید توی خیلی از زمینه‌ها توانایی داشته باشید به ویژه اگه یه استارتاپ باشید. باید روی مهارتهای ارتباطی تون کار کنید، زمانتون رو بهتر مدیریت کنید، اصول مالی رو یاد بگیرد و در عین حال باید با استرس هم کنار بیاید. مجبور نیستید یه چیز خیلی بزرگ راه بندازید، مخصوصا اگه منابع‌تون محدود باشه.

می‌تونید یه کسب و کار اینترنتی با یه هزینه کم راه بندازید، مثلا فرض کنید شما تو گیتار یا ویولون زدن مهارت دارید. می‌تونید یه نفر رو پیدا کنید که توی فیلم برداری و ویرایش ویدیوها با یه مبلغ کم بهتون کمک کنه، و بعد به یه دوره‌ی آنلاین تبدیلش کنید و بفروشید. خوبیش اینه که حتی نیاز به وبسایت هم ندارید و میتونید از طریق پلت فرم های دیگه که این روزها خیلی زیاد شدن دوره‌هاتون رو بفروشید. و اگه کارتون گرفت و موفق شدین کم کم می‌تونید به یک تجارت تبدیلش کنید، و به راحتی هزینه‌هاتون رو برگردونید و به درآمدزایی برسید.

ما خوش شانسیم که توی این بُرهه از زمان به دنیا اومدیم چون صرف نظر از اینکه کجای دنیا هستیم، تقریبا همه‌ی ما به اینترنت دسترسی داریم. بنابراین فکر می‌کنم این برای همه امکانِ خیلی خوبیه که بتوانند روی خودشون سرمایه گذاری کنند.

2. یک مهارت ارزشمند یاد بگیرید.

یک مهارت ارزشمند یاد بگیرید.
یک مهارت ارزشمند یاد بگیرید.

من به شدت طرفدار کتاب خواندن و یاد گرفتن هستم، اما با توجه به تجربه‌هایی که کسب کردم مهارت خیلی مهمتر از دانش و اطلاعاته. یه لحظه به این فکر کنید که از هفته گذشته تا الان چقدر اطلاعات دریافت کردین، احتمالا خیلی زیاد… هر ویدیویی که می‌بینید، هر متنی که می‌خونید و ازش رد میشید، یا حتی هر پستی که می‌بینید ممکنه یه چیز جدید بهتون یاد بده. اما حالا بزارید ازتون بپرسم چقدر از این اطلاعات واقعا مفید بوده؟ مطمئنا زیاد نبوده. در حقیقت شما چیزهای زیاد بی‌فایده‌ای یاد می‌گیرید که مسئله‌ی مهمی نیست.

اما حالا به این فکر کنید که چه مهارت‌هایی دارید؟ حدس میزنم زیاد نباشه، اما هر روز به مقدار خیلی زیاد ازشون استفاده می‌کنید، به همین دلیله که برای سرمایه گذاری روی خود باید روی مهارت‌هاتون تمرکز کنید. هر مهارت یعنی یک منبع جدید برای درآمدزایی. هرچه مهارت‌های بیشتری داشته باشید پول‌ بیشتری هم به دست خواهید آورد.

می‌تونید هرچقدر که میخواید در مورد شبکه‌های اجتماعی مطالعه کنید اما برای سرمایه گذاری کردن روی خود کمک زیادی به شما نخواهد کرد. اما اگه یاد بگیرید که مثلا تبلیغات‌ تاثیرگذاری توی شبکه‌های اجتماعی بزارید به راحتی می‌تونید به یه منبع درآمد تبدیلش کنید. یا می‌تونید طراحی گرافیک، برنامه‌نویسی و طراحی وب یا نوشتن متن یاد بگیرید. بیشمار مهارت وجود داره که می‌تونه براتون به یک منبع درآمد تبدیل بشه.

3. روی بهره‌وری خودتان سرمایه گذاری کنید.

روی بهره‌وری خودتان سرمایه گذاری کنید.
روی بهره‌وری خودتان سرمایه گذاری کنید.

مردم میگن پول طلاست، اما این درست نیست. پول رو میشه دوباره به دست آورد اما زمان رو نمی‌تونید. زمان که بگذره دیگه هیچ راهی برای برگشتش وجود نداره. اگه نوجوانید دیگه هیچوقت به دوران بچگی برنمی‌گردین، اگه بزرگسالید هیچوقت قرار نیست دوباره دوران نوجوانی رو تجربه کنید، اگه در پیری یا کهنسالی به سر می‌برید دیگه هیچ راه برگشتی وجود نداره.

همه‌ ما هر روز 24 ساعت زمان داریم، حتی اگه پولدارترین فرد جهان باشیم. امکان نداره زمان بیشتری نسبت به فقیرترین فرد این سیاره داشته باشیم. پس از زمانی که دارید تا می‌تونید محافظت کنید. اگه میتونید روی چیزی سرمایه گذاری کنید که کمک کنه در وقتتون صرفه‌جویی کنید، پس انجامش بدید. به عنوان مثال میتونه ایجاد یه عادت باشه، یا یه برنامه که باید بخرید. به شخصه همیشه سعی میکنم برای سرمایه گذاری کردن روی خود، روزم رو طوری تنظیم کنم که بتونم از هر ساعتش بهترین استفاده رو بکنم، البته دقیقه به دقیقه هم برنامه‌ریزی نمی‌کنم، چون اینطوری زندگیم خیلی رباتی و کسل کننده میشه. اما اگه با دقت برنامه ریزی نکنم در نهایت بیشتر وقتم رو از دست میدم.

بعضی از آدم‌ها هر روز ساعتهای زیادی رو هدر میدن، چون به راحتی خوابشون نمیبره. دو ساعت دراز کشیدن تو تخت فقط برای اینکه خوابتون ببره یعنی دوساعت اتلاف وقت در هر روز یا 60 ساعت اتلاف وقت در هر ماه یا 720 ساعت در هر سال. این مقدار، زمان کافی برای یاد گرفتن یه مهارت یا شروع یه کار جانبی و سرمایه گذاری کردن روی خود رو در اختیارتون میزاره.

خب حالا باید چیکار کنیم؟ خب باید یه راه برای حل این مشکل پیدا کنید. برای مثال من شخصا راههای زیادی رو امتحان کردم تا به این نتیجه رسیدم که اگه هندزفری بزارم و یه کتاب صوتی گوش بدم در عرض حدود 15 دقیقه خوابم میبره. بعد فهمیدم که صبحها انرژی بیشتری دارم تا بعدازظهرها؛ پس سعی کردم شبها زودتر بخوابم تا صبحها ساعت 6 بیدار شم. روی بهره‌وری خودتون سرمایه‌گذاری کنید چون زمان تنها چیزیه که نمی‌تونید بخرید. هرچه بهره‌وری بیشتری داشته باشید زمان بیشتری خواهید داشت.

4. در دانش و آگاهی روی خودتان سرمایه گذاری کنید.

در دانش و آگاهی روی خودتان سرمایه گذاری کنید.
در دانش و آگاهی روی خودتان سرمایه گذاری کنید.

چند دقیقه پیش بهتون گفتم که برای سرمایه گذاری روی خود مهارتهایتان چقدر مهمتر از دانش‌تونه. اما این به این معنی نیست که داشتن آگاهی بی‌فایده ا‌ست. در حقیقت هرچی بیشتر بدونید فرصت های بیشتری می‌تونید به دست بیارید. مثلا یکی از راههای دستیابی به چنین فرصت‌هایی درک نحوه‌ی کار فناوری‌های نو ظهوره. کسانیکه چگونگی کار ارزهای مجازی رو فهمیدن به پتانسیل اونها پی بردن و سرمایه گذاری کردن، امروز اونها میلیونر و یا حتی میلیاردرند. کسانیکه به وضوح آینده‌ی سیستم حمل و نقل رو دیدن متوجه شدن که دنیا داره به سمت ماشین‌های برقی میره و سرمایه‌گذاری‌های سنگینی در شرکت تسلا کردن و اونها هم میلیونر شدند.

در این زمینه مثال‌های بیشماری وجود داره. تنها راه کسب یه فرصت عالی برای سرمایه‌گذاری، در یادگرفتن چگونگی کار اونهاست. همه ما میدونیم که هوش مصنوعی قراره تبدیل به عرصه‌ی خیلی بزرگی بشه. یادگرفتن در مورد اینکه چطور کار میکنه میتونه برای به دست آوردن فرصت میلیون دلاری بعدی بهتون کمک کنه، و یا کامپیوترهای کوانتومی، واقعیت مجازی و ….

5. روی سلامتی‌ خودتان سرمایه گذاری کنید.

روی سلامتی‌ خودتان سرمایه گذاری کنید.
روی سلامتی‌ خودتان سرمایه گذاری کنید.

بیشتر افراد جوان توجه زیادی به سلامتیشون نمی‌کنن. وقتی نوجوان یا بزرگسالید سیستم ایمنی بدنتون در بهترین حالت ممکنه، پس حتی اگه ورزش نکنید و غذای ناسالم بخورید میتونه دوام بیاره. اما وقتی زمان بگذره و سنتون بالا بره، سیستم ایمنیتون کم کم ضعیف میشه و اغلب مریض میشید، چون وقتی جوان بودید به سلامتیتون توجه کافی نکردید. حالا باید بیشتر زمانتون رو در بیمارستان سپری کنید. اشتباه نکنید سلامتیتون رو به خاطر لذتهای کوتاه‌مدت تباه نکنید. غذای سالم بخورید، ورزش کنید، در مورد چیزهای بی‌اهمیت استرس نگیرید و خوش بگذرونید.

به خاطر داشته باشید سرمایه گذاری روی خودتون بهترین سرمایه گذاری است که میتونید بکنید. به هیچ وجه نزارید روزتون بدون سرمایه گذاری روی خود سپری بشه. اینها 5 راهیه که من شخصا روی خودم سرمایه‌گذاری میکنم. تا می‌تونم تلاش می‌کنم مهارتهای جدید یاد بگیرم و مراقب سلامتیم باشم.

حالا نوبت شماست… شما چه طوری روی خودتون سرمایه گذاری میکنید کدوم یک از این موارد رو بیشتر از همه دوست داشتید. نظراتتون رو با ما به اشتراک بزارید.

7 قانون جدید جذب پول که فقط ثروتمندان می‌دانند
خصوصیات افراد نابغه | 10 علامتی که نشان می‌دهند شما یک نابغه‌ تنها هستید

کاربرانی که این ویدیو را لایک کردند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *