سبک زندگی موفق عمومی

چگونه مدیتیشن کنیم (برای افراد مبتدی)

1
خواهشمندیم برای پسندیدن ویدیوها ورود به سایت یا ثبت‌نام کنید

چگونه باید مدیتیشن کنیم؟

چگونه باید مدیتیشن کنیم

در این ویدئو به شما یاد خواهم داد که کجا مدیتیشن کنیم، چگونه مدیتیشن کنید، چگونه باید بشینید و اینکه باید به موسیقی گوش بدین یا نه. حتی میخوام بهتون بگم که چجوری مغزتون رو خاموش کنید.

کجا باید مدیتیشن کنم؟

کجا باید مدیتیشن کنم

شاید بهتون گفته شده که میتونید هرجایی مدیتیت کنید. اما به نظر من باید مکانی آرام رو انتخاب کنید که کسی مزاحمتون نشه. اونجا میتونه اتاق خوابتون باشه یا ماشین یا کتابخانه و یا حتی جنگل هم میتونه باشه. جایی که خیلی ساکت و آروم باشه.

چه مدت زمانی باید مدیتیشن کنم؟

چه مدت زمانی باید مدیتیشن کنم

 

من پیشنهاد میدم که برای 5 تا 10 دقیقه انجامش بدید. اما خیلی مهمه که آلارم تنظیم کنید. چون اگه این کار رو نکنید همش با خودتون میگید 10 دقیقه تموم شده یا هنوز باید ادامه بدم. در حالیکه در حین مدیتیشن نباید به چیزی فکر کنید و کیفیت اون خیلی مهمتر از کمیتشه. به نظرم 10 دقیقه کامل حاضر و هوشیار بودن خیلی بهتر از اینه که زمان طولانیتری انجامش بدین اما تمرکز نداشته باشین.

بدنم باید در چه حالتی باشه؟

موقع مدیتیشن بدنم باید در چه حالتی باشه

بیشتر مردم میگن که موقع مدیتیشن نباید دراز بکشید اما من زیاد موافق نیستم. من شخصا روزی دوبار مدیتیشن میکنم. یکبار صبح و یک بار قبلا از رفتن به رختخواب. و تنها دلیلم برای مدیتیشن در شب راحتتر به خواب رفتنه. پس شبها دراز میکشم. اما صبحها مینشینم. چون نمیخوام دوباره به خواب برم. اما اگه روزانه فقط یکبار مدیتیشن میکنید حتما نشسته انجامش بدید و توصیه میکنم صبحها ااین کار رو انجام بدین.

چجوری باید بشینم؟

موقع مدیتیشن چجوری باید بشینم

برای همه مبتدیان من نشستن روی صندلی رو پیشنهاد میکنم. با چشمانی بسته، سر رو به جلو، کمر صاف، ودستاتون رو آروم روی پاهاتون قرار بدین. راهبان بودایی را دیده‌اید که چهار زانو با کف پای رو به بالا مینشینن؟ این یک روش مناسب برای مدیتیشن است.

اما بیشتر افراد تازه وارد در این حالت احساس راحتی نمیکنند. البته بد نیست امتحانش کنید. اما توصیه میکنم که به حالت چهار زانوی معمولی بنشینید، و اگر راحت نبودید روی صندلی بنشینید. وقت مدیتیت کردن به یک عادت روزانه تبدیل بشه کم کم میتونید به حالت راهب بودایی بشینید.

آیا باید به موسیقی گوش بدم؟

آیا موقع مدیتیشن باید به موسیقی گوش بدم

این یکی به خودتون بستگی داره. برای مبتدی‌ها پیشنهاد میدم به یک آهنگ ملایم و آرامش بخش مثل پیانو و یا صدای طبیعت گوش بدند. اما مدیتیشن بدون موسیقی هم هیچ مشکلی نداره. شما خودتون باید انتخاب کنید.

خب حالا وقت یه چیز خیلی مهمه.

زمانی که مدیتیت میکنم، چه باید بکنم و به چه چیزهایی فکر کنم؟

زمانی که مدیتیت میکنم، چه باید بکنم و به چه چیزهایی فکر کنم

تکنیکهای مختلفی برای مدیتیشن وجود داره. اما اونی که من معمولا انجامش میدم مدیتیشنه ذهن آگاهی نام داره. این یکی از قدرتمندترین تکنیکهای مدیتیشن در جهانه. و همه کاری که باید انجام بدین اینه که فقط روی تنفستون تمرکز کنین. وقتی که نشسته‌اید باید از طریق بینی دم و بازدم را انجام دهید. اما نکته کلیدی در اینه که همه تمرکزتون رو روی تنفستون بزارید، مثل احساس هوایی که به بینی شما ضربه میزنه، چجوری هوا بدن و ریه‌های شما رو پر میکنه، مکس جزئی بین دم و بازدمتون.

این توجه متمرکز چیزیه که باعث میشه مغزتون از فکر کردن دست بکشه. ممکنه خیلی از افراد مبتدی که مدیتیشن رو انجام میدن بگن که مثلا من هنوز فکر میکنم، من احساس خارش میکنم، نمیتونم انجامش بدم و مدیتیشن به درد من نمیخوره. این کاملا طبیعیه و انتظار میره که همه اینها رو تجربه کنید.

من حدود 6 ساله که روزی دوبار مدیتیت میکنم و هنوز هم گاهی در صورتم احساس خارش میکنم. یا فکرهایی به مغزم میان. اما اگر به تنفس ادامه بدین و به روند مدیتیشن اعتماد کنین، اون افکار و خارش‌ها سرانجام از بین میرن. با این حال اگه هنوز هم در تلاش برای فکر نکردن هستین میتونید از ترفند تنفس پسر کوچک من استفاده کنید.

وقتی از طریق بینی نفس میکشم شکمم رو کمی بیرون میدم. مثل اینکه دارم شکمم رو با هوا پر میکنم. این کار به عنوان تنفس شکم شناخته میشه. در واقع آرامش‌بخش ترین راه نفس کشیدنه. میدونم که کمی ساده و مسخره به نظر میاد. اما قول میدم وقتی امتحانش کنید خیلی احساس بهتری خواهید داشت، حتی در طول زندگی روزمره‌تون.

چگونه میتونم به این کار عادت کنم؟

چگونه میتونم به مدیتیشن عادت کنم

بهترین راه برای ساختن یک عادت ایجاد محرک عادت است. محرک عادت میتونه هرچیزی باشه که شما رو تحریک کنه تا با عادتی که میخواهید بسازید عادت کنید. مثلا من دوستی دارم که میخواد عادت کنه هر روز به کتابهای صوتی گوش کنه. هر بار که غذا میخورد به کتاب صوتی گوش میداد. پس محرک عادت او خوردن بود. و هر وقت میخواست غذا بخوره با خودش میگفت زمان گوش دادن به کتاب صوتیه.

اگه صبحها مدیتیت میکنید به نظرم از چیزی مثل دوش گرفتن برای محرک عادت استفاده کنید. یعنی درست بعد از دوش گرفتن وقت مدیتیشنه یا به خودتون بگید تو نمیتونی قهوه صبحتو یا صبحانتو قبل از مدیتیشن بخوری. و اگه هیچ کدوم از اینها کار نکرد باید یک تابلو بزرگ پشت درتون بزنید که میگه شما نمیتونید تا زمانیکه مدیتیشن نکرده‌اید خانه را ترک کنید.

این یک کلمه می‌تواند زندگی شما را متحول کند
3 درس مهم که ثروتمندان به فرزندانشان می‌آموزند

کاربرانی که این ویدیو را لایک کردند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *