داستان‌های واقعی و آموزنده عمومی

داستان زندگی پابلو اسکوبار (پادشاه کوکائین)

0
خواهشمندیم برای پسندیدن ویدیوها ورود به سایت یا ثبت‌نام کنید

احتمالا داستان هایی در مورد ثروت پابلو اسکوبار شنیدین، کسی که هر ماه هزاران دلار خرج خرید کش پلاستیکی برای بسته بندی پول میکرد. پابلو اسکوبار فقط یک ثروتمند روی کاغذ و یا صاحب سهام چند شرکت نبود، بلکه پابلو اسکوبار یک میلیاردر واقعی بود. فردی با میلیاردها دلار پول نقد در زیر پایش. امپراطوری او خیلی سریع رشد کرد به طوریکه او با ثروتی به ارزش 30میلیارد دلار آمریکا، به عنوان هفتمین فرد ثروتمند جهان در دهه 1990 در فوربس انتخاب شد. اما با توجه به درآمد روزانه او و شبکه بین‌المللی پیچیده ای که ساخته بود، خیلی ها حدس میزنن ارزش خالص دارایی هاش خیلی بیشتر از این عدد بوده.

داستان پابلو اسکوبار
داستان پابلو اسکوبار

پابلو اسکوبار بزرگترین مافیای مواد مخدر تاریخ و بزرگترین سازمان  گروه‌های تبهکاری و جهان رو تشکیل داده بود، که میلیاردها دلار درآمد داشت و اگه سازمانش در لیست فوربس میرفت، قطعا از خیلی از شرکت های آمریکایی بالاتر قرار میگرفت. جالبتر اینکه این کارتل در یک شهر کوچک فقیر در کلمبیا قرار داشت. یادتون باشه این مرد کسیه که یکبار 3میلیون دلار رو برای گرم کردن اتاق آتیش زد چون دخترش سردش بود.

اما ما نمیخوایم فقط ثروث عجیب پابلو اسکوبار رو اندازه بگیریم، بلکه میخوایم نگاه تازه ای از دید اقتصادی بهش بندازیم. او چطور چنین شبکه توزیع گسترده ای ایجاد کرده بود؟ چطور این همه کوکائین رو به ایالات متحده قاچاق میکرد و چنین درآمدی از ایالات متحده و تمام دنیا کسب میکرد؟ اما قبل از اینکه به این موارد بپردازیم، بذارید ببینیم پابلو چطور وارد کار مواد مخدر شد؟

پابلو اسکوبار خلافکاری رو با ماشین دزدی و بعدش چیزهای دیگه از تلویزیون گرفته تا یخچال شروع کرد و راستش خیلی هم موفق بود. اما وقتی با کوکائین آشنا شد، فهمید که قاچاق یک کیلوگرم کوکائین خیلی بیشتر از حتی یک کامیون کالا های دیگه سود داره. علاوه بر او هیچ مافیا یا سلطان مواد مخدر دیگه ای اون زمان وجود نداشت. قاچاق کوکائین به ایالات متحده کار ساده ای نبود. و قاچاقچیان به سختی میتونستن چند صد گرم وارد کنن. اما پابلو اسکوبار فهمیده بود که اگه بخواد کسب وکارش ثُبات داشته باشه باید اونو گسترش بده و اولین اولویتش ایجاد مسیرهای امن به ایالات متحده بود. او اوایل کوکائین‌ها رو در لاستیک های یک هواپیمای قدیمی جاساز میکرد و خلبان بسته به مقدار اون تا 500،000دلار میتونست بگیره. اما این برای او کافی نبود. او با یکی دیگه از قاچاقچیان بزرگ مواد مخدر معامله کرد، به همه ی مقامات باهاما رشوه داد و یکی از جزایر رو تبدیل به نقطه انتقال کرد، این اولین شبکه اصلی بزرگ او بود. اونجا موقعیت خیلی خوبی داشت، فاصله ش با ساحل فلوریدا فقط 220مایل بود، که این قاچاق کوکائین به آمریکا رو راحت تر میکرد.

مسیر ورود کوکائین به ایالات متحده آمریکا
مسیر ورود کوکائین به ایالات متحده آمریکا

پابلو اسکوبار نمیتونست کل جزیره رو بخره، پس شروع کرد به خریدن همه چیز از زمین های اونجا، از جمله باند فرودگاه یک کیلومتری، یک هتل، خانه ها، قایق ها و هواپیماها. همچنین یک انبار برای نگهداری کوکائین ها ساختن. درواقع اونجا رو تبدیل به خونه خودشون کردن. از سال 1978 تا 1982 اونجا به عنوان مسیر اصلی قاچاق، برای کارتل مدلین مورد استفاده قرار میگرفت. هواپیماهای پر از کوکائین از کلمبیا ابتدا در این جزیره توقف میکردن و بعد به میامی پرواز میکردن. اولین پرواز بزرگ درسال 1977 بود که 250کیلوگرم کوکائین حمل میکرد و پابلو از آن 15میلیون دلار به دست آورد. برای پرواز اول بد نبود، نه؟

اولین پرواز هواپیمای پابلو اسکوبار برای قاچاق کوکائین
اولین پرواز هواپیمای پابلو اسکوبار برای قاچاق کوکائین

پابلو اسکوبار هرگز به کاهش قیمت اعتقادی نداشت، به نظر اون مردم همیشه برای یه محصول خوب پول خرج میکنن. پس به جای رقابت بر سر قیمت سعی میکرد بهترین محصول بازار رو عرضه کنه. این استراتژی به نظرتون آشنا نیست؟ درست همون کاری که اپل میکنه. تصور کنید او هر ماه سپتامبر از یک نسخه جدیدِ کوکائین رو نمایی کنه. پابلو اسکوبار برای گسترش کارش 15 هواپیما و 6 هلیکوپتر دیگر خرید. هر روز چندین تن کوکائین به ایالات متحده تحویل داده میشد، که برای اسکوبار میلیون ها دلار درآمد و قدرت بیشتری برای سازمانش به همراه داشت. اما برای اسکوبار این تازه اولش بود. او تمام این ثروت رو به عنوان منبعی برای گسترش امپراطوریش در ابعاد مختلف در نظر گرفته بود. دیدگاه او خیلی متفاوت تر از دیگران بود. او با سود حاصل از این راه، 7.7 مایل مربع از زمین های آنتیگوآ Antioquia)) را خریداری کرد، جاییکه شهر کوچک خودش رو ساخت. خانه لوکسی که او ساخته بود شامل باغ مجسمه، دریاچه، باغ وحش و حتی یک گورستان خصوصی بود.

خانه شخصی پابلو اسکوبار
خانه شخصی پابلو اسکوبار

در زمانی هرماه تقریبا 70 تا 80 کیلوگرم کوکائین از کلمبیا به آمریکا انتقال داده میشد. در دهه 1980، کارتل مدلین در هر پرواز حدود 11 تن رو به وسیله هواپیماهای مسافربری حمل میکرد. اما هنوز کوکائین زیادی وجود داشت و او به دنبال راه های دیگری برای قاچاق بود، حتی دو زیر دریایی برای حمل کوکائین خرید. او در روز 70میلیون دلار، یعنی حدود 26میلیارد دلار در سال درآمد داشت. اونها هر هفته برای خرید کش های پلاستیکیِ بسته بندیِ پول، حدود 1000 دلار خرج میکردن.

درآمد پابلو اسکوبار
درآمد پابلو اسکوبار

تهیه ی هر کیلو کوکائین حدود 1000دلار و انتقالش به ایالات متحده 4000دلار هزینه داشت، اما نماینده های پابلو اسکوبار اونو حدود 60 تا 70 هزار دلار میفروختند. تصور کنید چه سود زیادی به دست می آوردن. سازمان مبارزه با مواد مخدر هربار سعی در متوقف کردن کار اونها داشت اما اسکوبار هربار اونها رو دور میزد. مثلا قایق های تندرو در آبهای بین المللی منتظر میماندند تا هواپیماهایی که در ارتفاع کم پرواز میکردند محموله های کوکائین رو رها کنند و یا وقتی به کشتی های باری نزدیک میشدند محموله ها رو به داخل آب رها میکردن. و بعد اونها رو به سواحل فلوریدا میبردند.

قاچاق در 1982 به اوج خودش رسید، با اضافه کردن هواپیماهای باری قدیمی DC-3، DC-4 و DC-6  به ناوگانش، کارتل مدلین قدرتمندتر شد. پابلو اسکوبار به افزودن به ناوگانش ادامه داد، او پس خرید 13 بوئینگ 727 از یک ایرلاین ورشکسته، و برداشتن صندلی هاشون اونارو برای حمل 11تن کوکائین تجهیز کرد.

اما همه اینها باعث جلب توجه بیش از پیش به باهاما شد و در سال 1983 جزیره تحت فشار قرار گرفت. پس کارتل مدلین مجبور بود راه دیگه ای رو پیدا کنه. اونها اینبار محموله هایشان را به کمک دیکتاتور مانوئل نوریگا از مسیر پاناما ارسال میکردن، رد کردن پول زیادی که پیشنهاد داده بودن خیلی سخت بود. اونها یک شبکه زمینی جدید، مخصوصا در مکزیک ایجاد کردند. از پاناما متصدیان مکزیکی محموله هارو از راه زمینی از طریق مرزهای ایالات متحده قاچاق میکردند و آنرا به کارتل های دیگر میفرستادن. با افزایش محموله ها تا 145 تن و حجم زیاد کوکائینی که به ایالات متحده سرازیر شده بود، قیمت برای عمده فروش ها از هرکیلو 60000دلار به هر کیلو 16000دلار رسید اما جریان پول به شدت ادامه داشت و میلیاردها دلار به دست می آوردن.

چالش دیگه ای که باهاش روبرو بودن نگهداری از اون همه پول بود. در پایان روز اونها مجبور به پولشویی بودن. کارتل با ارتش حسابداران کوچکی که داشت مجبور بودن پولهای کاغذی رو در دیوارها، سطل ها، کشتی ها، محفظه های مخفی در زیر استخرها پنهان کنند. چون پولی که به دست می آوردن خیلی بیشتر از چیزی بود که بتونن مدیریت کنن. در این زمان 2500دلار برای خرید کش های دسته بندی پول هزینه میکردن. حدود 500میلیون دلار از اون پولها از بین رفت و یا به وسیله موش ها خورده شد. یه بار وقتی 5میلیون دلار رو به خاطر قرار دادن اون در یک کشتی اشتباهی از دست دادن، پابلو اسکوبار بدون اینکه فکر کنه گفت: شما گاهی به دست میارید و گاهی از دست میدهید.

دهه ها بود که لیرجت (Learjet) نمادی در میان ثروتمندان و قدرتمندان بود، نشانی از اینکه اونها میتونن هر زمان که بخواهند به هرجا که دوست داشته باشن سفر کنن. اما برای پابلو اسکوبار این جت ها فقط وسیله ای برای حمل پول هایی بود که به دست می آورد. او در فوربس، لیست میلیاردرهای جهان، 7سال متوالی ظاهر شد.

رویکرد او در کسب و کار ساده و راحت بود. به یکی اینجا رشوه میداد به یکی اونجا رشوه میداد و همچنین به یک بانکدار مهربون تا بهش کمک کنه پولارو برگردونه. و اگه کسی رشوه رو رد میکرد و سر راهش قرار میگرفت اون فقط از شرش خلاص میشد.

پابلو اسکوبار رو به عنوان یک مدیر قدرتمند در نظر بگیرید، کسی که بسیار مستعد و تاثیرگذار بود و همیشه تلاش میکرد شرکتش رو گسترش بده. او همچنین از اهمیت جایگاه اجتماعی خبر داشت. بنابراین تاحدی سیاستمدار بود. در حقیقت اون همیشه با افراد فقیر مهربان بود چون میدونست اگه مردم طرفدارش باشن، زمین زدن اون برای دولت سخت تر خواهد بود. او تعدادی مدرسه، بیمارستان و زمین فوتبال ساخت و صدها دلار پول رو در خیابان ها پخش کرد. اون حتی لقب رابین هود رو گرفت.

و در نهایت 25هزار نفر در مراسم خاکسپاریش حاضر شدند و یک خیابان به اسم او نامگذاری شد. کاری که او با سازمانش کرد دقیقا همون کاریه که هر شرکت دیگه ای وقتی جهانی میشه انجام میده.

داستان زندگی جی کی رولینگ (نویسنده کتابهای هری پاتر)
من در 16 سالگی فروشنده مواد مخدر شدم

کاربرانی که این ویدیو را لایک کنند، در اینجا نمایش داده می‌شوند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *