رشد و توسعه فردی عمومی

لیست عادتهای بد | 10 عادت غلط و چگونگی تبدیل آنها به عادات خوب

0
خواهشمندیم برای پسندیدن ویدیوها ورود به سایت یا ثبت‌نام کنید

عادت‌ها می‌توانند تاثیر زیادی بر موفقیت‌های کوچک یا بزرگ ما داشته باشند و ما می‌توانیم با حذف عادت‌های بد، به زیان رساندن به خودمان پایان دهیم. قبل از اینکه بخواهیم یک عادت را تغییر دهیم و آنها را به عادتهای خوب تبدیل کنیم ابتدا باید به درستی آن را بشناسیم، بفهمیم که آن‌ ها چه هستند و چگونه شکل می‌گیرند. باید گفت ترک این عادات غلط امکان پذیر است و هر کسی با کمی اراده، برنامه ریزی و تغییر سبک زندگی می‌تواند از عهده آن بربیاید. در این لیست به بیان ۱۰ عادت بد رایجی می‌پردازیم که جلوی موفقیت ما را میگیرد.

 

1. عادت بد انجام کارهای بی‌فایده

عادت بد انجام کارهای بی‌فایده
عادت بد انجام کارهای بی‌فایده

چه تفاوتی بین یک فرد پرمشغله و یک فرد کارآمد وجود دارد؟ افراد پرمشغله عادت دارند کل وقتشون رو به کار اختصاص بدهند. اما مشغول بودن صرفا به معنیِ موثر بودن نیست. از طرف دیگر افراد کارآمد، حداکثر بهره رو از زمانشون میبرن. درنتیجه افراد کارآمد همیشه پرمشغله نیستن. پس اگه میخواید موفق بشید یه نگاه به برنامه‌تون بندازید. آیا روزاتون رو پر از کارهای یکنواخت و زمانبر میکنید؟ و ساعتها وقتتون رو صرف کارهای بی‌فایده میکنید؟

شما ممکنه پرمشغله ترین فرد در جهان باشید اما این باعث نمیشه که مثمرثمر هم باشید.

یک فرد موفق احتمال داره 50 درصد کمتر کار کنه، در حالیکه شاید 50 درصد بهره‌وری بیشتری داشته باشه. چرا این اتفاق میافته؟ چون افراد موفق میدونن کار همیشه مثمرثمر نیست، درست مثل ریلکس کردن که همیشه به معنای تنبلی نیست. اگر این عادت بد رو ترک کنید و هوشمندانه انتخاب کنید میتونید در هر دقیقه از وقتتون پیشرفت کنید و به این ترتیب هر روزی که پرمشغله هستید به همان اندازه مثمرثمر خواهید بود.

 

2. نظرات مشابه و ایده‌های بازیافتی

نظرات مشابه و ایده‌های بازیافتی
نظرات مشابه و ایده‌های بازیافتی

آیا خودتون رو با چرخه های تکراری احاطه کردین؟ و یا به دنبال فرد مشابه خودتون هستین؟ این عادت بد باعث میشه که تا پایانِ عمر در همان حوض کوچک شنا کنید. شما با نظرات مشابه و ایده های بازیافتی احاطه شدین. فرض کنید که شما فکر میکنید ابرها از بستنی ساخته شدن، به به… و همه‌ی دوستاتون هم همین فکر رو میکنن. پس شما بقیه عمرتون با این فکر که ابرها از بستنی هستن زندگی میکنید چون هیچکس با شما مخالف نیست.

اگر این عادت بد رو تبدیل به عادت خوب نکنید و خودتون رو در معرض تفکرات جدید قرار ندین، نظرات شما هرگز تغییر و یا رشد نمیکنه. پس اگه قصد دارید به موفقیت برسید باید دیدگاه های متفاوتی رو تجربه کنید. شما باید افرادی رو پیدا کنید که شما رو به چالش بکشن، افرادی که در دنیا به شکلی متفاوت عمل میکنن و از چارچوبی استفاده میکنن که شما درک نمی‌کنید. چون اینها افرادی هستند که بیشترین چیزها رو ازشون یاد میگیرید.

 

3. انتقاد از نقص‌ها یکی از بدترین عادتها

انتقاد از نقص‌ها یکی از بدترین عادتها
انتقاد از نقص‌ها یکی از بدترین عادتها

شما نقص‌هایی دارید، مثلا ممکنه از صحبت کردن در جمع بترسید و یا از بینی‌تون خوشتون نیاد و یا خنده‌ی عجیبی داشته باشید. شما ایراداتی دارید اما بقیه‌ی افراد نیز چنین هستند. بنابراین زندگیتون رو با فکر کردن به مشکلاتی که دارید سپری نکنید. خودتون رو به خاطر ضعفهایی که دارید سرزنش نکنید چون در این صورت نقاط ضعفتون شما رو کنترل میکنن. اونها نقاط قوت شما رو کمرنگ میکنن و به اعتماد به نفس شما آسیب میزنن.

اگر میخواید موفق بشید، اعتماد به نفس یک موضوع حیاتیه تا بتونید به خودتون ایمان داشته باشید.

اگه به خودتون ایمان نداشته باشید هرگز موفق نخواهید شد. روی ضعفهاتون تمرکز نکنید و به جای اون نقاط قوت خودتون رو تصدیق کنید. پس این عادت بد رو به عادت خوب تبدیل کنید و به جای انتقاد، خودتون رو تشویق و ستایش کنید.

 

4. تایید سمی افراد قضاوتگر و انتقادگر

تایید سمی افراد قضاوتگر و انتقادگر
تایید سمی افراد قضاوتگر و انتقادگر

آیا افرادی سمی در زندگیِ شما وجود دارن؟ و براتون مهمه که چه فکری در موردتون میکنن؟ این عادت بدی است که شکست دادنش خیلی سخته. شما زمان زیادی رو صرف این میکنید که مردم چه فکری در مورد شما میکنن، مخصوصا افرادِ قضاوتگر و انتقادگر. شما میخواید که اونها دوستون داشته باشن، بهتون توجه کنن، اما شما نیازی به تایید اونها برای ارزشمند بودن ندارید.

خوشبختانه این افراد سمی دوستان واقعیِ شما نیستن و به احتمال زیاد در یک چشم به هم زدن به شما خیانت میکنن. پس نگران چیزی که فکر میکنن نباشید، و برای تایید گرفتن از اونها زندگی نکنید. چون این افراد سمی، اعتماد به نفس شما رو میدزدن و بااینکار مانع موفقیت شما میشن. پس اگه یک فرد سمی در زندگی دارید، سعی کنید ازش فاصله بگیرید. نزارید قضاوت و انتقادهاشون شما رو ناامید کنه. به موفقیت و توانایی های بالقوه‌ی خودتون افتخار کنید.

 

5. عادت غلط وانمود کردن

عادت غلط وانمود کردن
عادت غلط وانمود کردن

آیا شما تلاش میکنید کسی باشید که واقعا نیستین؟ اگر شما خودِ واقعیتون نباشید اطرافیان میفهمن. در زندگیِ شخصی و شغلی، جعل هویت یک دستورالعمل برای فاجعه است. نه تنها احترام دیگران رو از دست میدین بلکه مانعِ خوشحالیِ خودتون هم میشید. بعضی وقتا می‌تونید چیزای کوچیک رو جعل کنید که اون لحظه رو رد کنید. مثلا می‌تونید الکی لبخند بزنید یا تظاهر به اعتماد به نفس کنید. اما نمیتونید وانمود کنید که شخص متفاوتی هستین.

شما نباید خود واقعیتون رو پنهان کنید.

شما احتمالا دچار عادت غلطی شده اید و ساعات زیادی از روزتون رو با نگاه کردن به گوشی و گشتن در شبکه های اجتماعی میگذرونید و خودتون رو با دیگران مقایسه می‌کنید. دائما تعداد لایک‌ها و کامنت‌ها و یا دیگر اعتبارسنجی‌های آنلاین رو بررسی می‌کنید. اما باید از این کار دست بردارید و این عادت بد رو کنار بزارید، اینها زندگیِ واقعی رو منعکس نمی‌کنن، بلکه فقط نوعی دیگه از وانمود کردنه. پس با خودتون صادق باشین.

 

6. پاداش کوتاه مدت یا چالش بلند مدت؟

پاداش کوتاه مدت یا چالش بلند مدت؟
پاداش کوتاه مدت یا چالش بلند مدت؟

موفقیت هیچ وقت راحت نبوده؛ ساده ترین تصمیمات به ندرت کارآمدترین هستند. مثلا فرض کنید که می‌خواید نواختن یک آهنگ با پیانو رو یاد بگیرید اما نمیدونید چه جوری بنوازید. شما میتونید فقط این آهنگ رو حفظ کنید و یا اینکه نت خوانی یاد بگیرید. اولی یک پاداشِ کوتاه مدتِ راحته، دومی چالشِ طولانی مدتِ یادگیری یک مهارته. به نظرتون کدوم یکی بیشتر به دردتون میخوره؟

اگه میخواید موفق بشید به دنبال میانبر نباشید و به ساده ترین گزینه ها بسنده نکنید. چالش‌برانگیزترین مسیر رو انتخاب کنید چون این چالش‌ها شما رو بیشتر تحت فشار قرار میده. در نهایت موفقیت فقط اهداف کوچک فردی نیست، بلکه اون به معنیِ رشده، به معنیِ پیشرفته و برای رسیدن بهش باید به چالش کشیده بشین.

 

7. عادت بد برنامه‌ریزی نکردن و نداشتن هدف

عادت بد برنامه‌ریزی نکردن و نداشتن هدف
عادت بد برنامه‌ریزی نکردن و نداشتن هدف

عادت بد برنامه ریزیِ بیش از حد میتونه شما رو دیوونه کنه. یعنی اگه سعی کنید برای هر قدمی که برمی‌دارین برنامه بریزید احتمالا هیچوقت شروع نمی‌کنید. اما نداشتن برنامه بسیار مخرب تره، بدون داشتن برنامه در تاریکی راه میرید، نمی‌دونید کجا دارید میرید یا چه جوری بهش برسید؛ پس هرگز عمل نمی‌کنید. به همین دلیل افراد موفق اهدافشون رو برنامه ریزی میکنن. اونها برای رد کردن هر مانع یک استراتژی دارن.

استراتژی های شما همیشه مناسب نیست، گاهی یک فرصت جدید پیش میاد و برنامه‌ی شما یکدفعه تغییر میکنه اما این اشکالی نداره چون شما همیشه میتونید برنامه تون رو تغییر بدید و بازنویسی کنید. خیلی بهتره که این عادت خوب رو در خودتون پرورش بدید و به طور منظم برنامه‌هاتون رو بازنویسی کنید چون اهداف شما در طول زمان تغییر خواهد کرد. با نزدیکتر شدن به اهداف اونها به سمت خاص‌تر شدن تغییر میکنن، چون شما درک بهتری از آنچه که دوست دارید و دوست ندارید پیدا می‌کنید.

 

8. زندگی در ترس

زندگی در ترس
زندگی در ترس

موفقیت به ریسک کردن نیاز داره و برای ریسک کردن باید از دایره‌ی راحتیِ خودتون خارج بشین. بسیاری از افراد از این دایره خارج نمیشن و درون این حباب احساس امنیت، درک شدن و اعتماد دارن.

زندگی کردن در ترس باعث میشه تا رویاها و اهدافتون رو فراموش کنید.

شما فرصت‌ها رو یکی پس از دیگری از دست میدین، چون از خطر کردن می‌ترسین. پس این عادت بد رو متوقف کنید و اون رو تبدیل کنید به یک عادت خوب. خیلی مهمه که از نقاط قوت و راحتیِ خودتون آگاه باشید اما باید این نقاط قوت رو به عنوان نقطه شروع استفاده کنید و از طریق اونها ریسک کنید.

 

9. احترام در مقایسه با عادت غلط بت پرستی

احترام در مقایسه با عادت غلط بت پرستی
احترام در مقایسه با عادت غلط بت پرستی

شما چه کسی رو دنبال میکنید؟ آیا یک الگو و یا مربی دارید؟ خیلی خوبه از کسی که تجربه بیشتری داره یاد بگیرید. شما باید به اشتباهات و عادتهای بدتون توجه کنید، راه اونها رو دنبال کنید و از تجربیاتشون برای موفق شدن استفاده کنید. اما تفاوت زیادی بین احترام گذاشتن به یک نفر و بت ساختن از اون وجود داره.

خیلی از افراد با الگوهایشان مثل خدایان و یا ابر قهرمان رفتار میکنن؛ اونها رو در یک بلندی قرار میدن و قسم میخورن که الگوی اونها هیچ اشتباهی انجام نمیده، طوریکه انگار بیشتر از انسان هستن. اما الگوهای شما افرادی هستن درست مثل شما، اونها اشتباه میکنن، اونها روزهای بد دارن، اونها هم بی‌انگیزه میشن و گاهی با کله زمین میخورن. درست مثل شما اونها هم با دست خالی و یک رویا شروع کردن. اما با گذشت زمان عادتهای بد و مخربشون رو تغییر دادند و تبدل کردند به عادتهای خوب و این رویا رو دنبال کردن تا اینکه سرانجام به واقعیت پیوست.

 

10. تعلل‌های خودآزار

تعلل‌های خودآزار
تعلل‌های خودآزار

بزرگترین مانع بین شما و موفقیت چیست؟ اون محیط اطرافتونه؟ دایره‌ی اجتماعیتونه؟ یا سابقه‌ی تحصیلیون؟ نه…. بزرگترین مانع بین شما و موفقیت ترس شماست. خیلی از افراد موفق نمیشن چون اونها از چیزی در مسیر میترسند. اونها اهداف و رویاهایی داشتند اما شهامت و پشتکار دنبال کردنشون رو نداشتن. بله در زندگی گاهی با مانع روبرو میشید و تقریبا کاری نمیتونید بکنید؛ مهم نیست. فقط بدونید که شما دلیل عدم موفقیتتون نیستید. اجازه ندین که ترس ها مانع پیشرفت شما بشن.

به نظر شما چه عادتهای بد دیگری وجود دارند که مانع رسیدن به موفقیت میشوند. در قسمت نظرات با ما به اشتراک بزارید.

خیلی خوشحال میشیم که نظرات خودتون رو راجع به این ویدیو با ما به اشتراک بزارید.

7 روش عالی برای خوب درس خواندن و مطالعه موثر
ایجاد انگیزه؛ رازی که انگیزه شما را برای انجام هر کاری افزایش میدهد

کاربرانی که این ویدیو را لایک کنند، در اینجا نمایش داده می‌شوند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *