دانش اقتصاد و کسب‌وکار عمومی

مافیا چیست و چگونه پول درمی‌آورد؟

0
خواهشمندیم برای پسندیدن ویدیوها ورود به سایت یا ثبت‌نام کنید
سازمان مافیا
سازمان مافیا

وقتی کلمه مافیا رو میشنوید، شما به یک گروه خشن با کت شلوارهای سیاه فکر می‌کنید. کسایی که همیشه یه تفنگ همراهشونه و هرکسی که باهاشون مخالف باشه رو میکشن. حداقل توی فیلم های هالیوود اونها رو اینجوری نشون میدن. مافیا سازمان هایی هستند مثل شرکت هایی که هدف اصلیشون پول درآوردنه. تنها تفاوت بین اونها و کسب و کارهای عادی اینه که مافیا کارشون رو غیر قانونی انجام میدن.

بیاید ببینیم مافیا چطور پول درمیاره؟ دراینصورت باید بفهمیم سازمان مافیا واقعا چیه؟

مافیا مثل شرکت ها هستند
مافیا مثل شرکت ها هستند

همونطور که قبلا گفتیم مافیا مثل شرکت ها هستند، اما شرکتهایی که معمولا به وسیله خانواده هایی اداره میشن که ادعای حاکمیت در یک قلمرو میکنن و هر کسب و کار تحت حکومت خودشون رو مجبور به پرداخت سهم از سود کسب و کار میکنن. و این شیوه اییه که مافیا پول در میاره.

برای بررسی بیشتر برمیگردیم به قرن 19،در بعضی نقاط دنیا مثل سیسیل ایتالیا، حکومت نمیتونست از کسب وکارها در مقابل دزدان و سارقین محافظت واعمال قانون کنه و اگر پلیس نتونه کارش رو درست انجام بده، کس دیگه ای باید این وظیفه رو به عهده بگیره و اینطوری بود که مافیای سیسیل به وجود اومد. اونها محافظت رو به عهده گرفتن اما در مقابلش سهم مشخصی از سود کسب و کارهارو می خواستن و این معقول به نظر میومد.

اگر شما به وسیله مافیا محافظت میشدی، کسی با شما درگیر نمی شد چون با ترس و وحشت و خشونتی که اونها به وجود آورده بودند کسی جرات درگیر شدن با شمارو نداشت. در غیر اینصورت اونها میدونستن که باید با مافیا درگیر بشن.

مافیا مثل یک حکومت بود که کارش رو در خیابان ها انجام میداد.

مافیا مثل یک حکومت بود که کارش رو در خیابان‌ها انجام میداد.
مافیا مثل یک حکومت بود که کارش رو در خیابان‌ها انجام میداد.

تا اینجا به نظر میرسه که مافیا کارش رو خوب انجام می داد، اما همه چیز به اینجا ختم نمیشه. قسمت بد ماجرا اینه که اگه سهمشون رو پرداخت نکنی باید از خودت در مقابلشون محافظت کنی. ولی اگر شما با اونها متحد باشین، بهتون کمک میکنن که با رقیباتون مقابله کنین. اگر فروشگاه همسایه تون بیشتر کار کنه و مشتری بیشتری جذب کنه، شما کافیه فقط به رییس مافیاتون زنگ بزنید، تا اونا رقیبتون رو از زمین محو کنند. بنابراین شما تنها مغازه اون منطقه باقی میمونید.

مافیا به دولت ها مالیات پرداخت نمیکنن و معمولا در کسب و کارهای غیر قانونی شرکت میکنن که رقابت خیلی کمه یا اصلا وجود نداره واین باعث سوددهی بسیار زیاد میشود. مثل پول شویی، تن فروشی، قاچاق مواد مخدر، خریدوفروش اسلحه، سرقت و خیلی چیزهای دیگه….

پول شویی، تن فروشی، قاچاق مواد مخدر، خریدوفروش اسلحه، سرقت
پول شویی، تن فروشی، قاچاق مواد مخدر، خریدوفروش اسلحه، سرقت

در طول دوره ای که نوشیدنی های الکلی در امریکا ، تولید، حمل و نقل و فروششون ممنوع بود، مافیا همه صنعت الکل را بر عهده گرفت، چون فقط مافیا نیروی انسانی حمل و فروش غیر قانونی نوشیدنی های الکلی در سراسر کشور رو داشت. در سالهای 1970 تا 80 مافیاهای آمریکایی طرحی رو برای عدم پرداخت مالیات فروش سوخت فراهم کردن، مافیا با پایین آوردن قیمت ها توانستن رقبارو کنار بزنند و سود خیلی زیادی رو کسب کنند. چون مالیات پرداخت نمیکردن و پول زیادی رو که باید به دولت می پرداختن را به دست میاوردن. مایکل فرانسز، ازمافیاهای آمریکایی یک جایگاه سوخت راه اندازی کرد و حدود 290میلیون دلار به وسیله فرار مالیاتی به دست آورد. و قبل از اینکه حکومت اونو مجبور به پرداخت مالیات بکنه پمپ بنزین رو تعطیل کرد.

مافیا به طرز چشمگیری رشد کرد و به صنایع دیگری گسترش یافت مثل رستوران ها، بارها، ساخت و ساز و مانند اینها… . ممکنه به نظر برسه که مافیا به گذشته تعلق داره اما اونا حتی الان هم وجود دارن ولی به اندازه گذشته قدرتمند نیستن. برای مثال یاکوزا که یکی از معروفترین آنها سراسر جهان بود و بیشتر از 180هزار عضو در سال 1960 داشت، تعداد عضوهاش به چندهزار در سال های اخیر کاهش پیدا کرد و این اتفاق تقریبا برای همه مافیاها در دنیا افتاد.

چرا باید هدف داشته باشیم؟ (5 دلیل مهم برای داشتن هدف در زندگی)
چگونه به کتاب خواندن علاقه ‌مند شویم و به عادت همیشگی تبدیل کنیم

کاربرانی که این ویدیو را لایک کنند، در اینجا نمایش داده می‌شوند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *